Takip et
24Tem, 21 24 Temmuz 2021İpucu

Sürüş tarzınızdaki ufak değişiklikler yakıtta büyük tasarruflar sağlayabilir. İpuçlarımızı takip ederek yola daha verimli devam edin.

Aracınızı düzenli aralıklarla servise götürün ve motor, yağ ve hava filtrelerinin bakımlarını düzenli yaptırın

Tıkanmış bir hava filtresinin değiştirilmesi yakıt ekonominizi yüzde 10’a kadar arttırabilir. Araba motorları sağlam olsa da verimli bir şekilde çalışabilmek için kirlilikten de korunmalıdır.

Aşırı yükten kaçının

Aracınızda gereksiz eşya- yük bulundurmayın. Fazladan aldığınız her kilo yakıt verimliliğini etkileyebilir.

Hareketsiz durumlarda motorunuzu durdurun

Çok yoğun veya ilerlemeyen trafikte aracınızın motorunu durdurun.

Sürüş tarzınızı düzenleyin

Kalkışta veya hızlanırken vites zamanlamanızı iyi ayarlayın. Aracınızı makul bir hızda kullanın. Ani fren ve hızlanmalardan kaçının. Daha yüksek bir viteste yavaş gitmek daha az yakıt tüketir. Her fırsatta vites arttırmak en iyisidir. Bununla birlikte aracınızı agresif kullanmak yumuşak kullanıma oranla yakıt tüketimini üçte bir oranında arttırır.

Klima kullanımına dikkat edin

Gerekmedikçe klimayı açık tutmayın. Klima yerine aracınızın dahili havalandırma sistemini kullanmaya çalışın.

 

Yolculuklarınızı planlayın

Yoğun trafikte araç kullanmak yakıt tüketiminizi olumsuz etkiler. Mümkün olduğunca trafiğin açık olduğu saatleri tercih edin.

Yüksek hızlardan kaçının

Ne kadar hızlı giderseniz o kadar fazla rüzgar direnci ile karşılaşırsınız. Bu nedenle, arabanız hızını korumak için daha fazla yakıt harcamaya zorlanır. Yokuş aşağıya inerken sabit motor devri tutturun. Böylece tırmanmanız gereken bir yokuş varsa daha iyi bir devinime sahip olursunuz. Yol bilgisayarını kullanın. Ana yollarda yol bilgisayarını kullanmak sabit hızda kalmanızı sağlar.

Araç aerodinamiğine dikkat edin

Özellikle yüksek hızda seyrederken araç camlarınızı kapalı tutun. Camları açmaktansa arabanızın dahili havalandırma sistemini kullanın (klimayı değil).

Lastik basıncını doğru ayarlayın

Lastik basıncınızın sadece 1psi bile az olsa, yakıt verimliliğiniz yüzde 3’e kadar azalabilir. O yüzden lastiklerinizi haftada bir veya her yakıt alışınızda kontrol edin.

Daha verimli bir sürüş için farklılaştırılmış yakıt ve önerilen motor yağı kullanın

Doğru yakıt ve yağ kullanımı da yakıt ekonomisi için fayda sağlar. Aracınız için mutlaka önerilen motor yağını kullanın. DYNAFLEX teknolojisi ile geliştirilen farklılaştırılmış yakıtlarımız Shell V-Power ve Shell FuelSave tüm araçlar için uygundur.

Yorum Ekle